So who are Golden?

I już po…

 

Taki jest rzeczy porządek, że od 12 lat gdynianie piszą dyktando w maju.

Autorka wszystkich tekstów Gabriela Kurpisz-Kasprzak zaczyna oczywiście wcześniej, dużo wcześniej – pierwsze pomysły pojawiają się tuż po zamknięciu ostatnich protokołów mijającego dyktanda. Zanim do pracy przystąpi niezawodna pani Krystyna Sokołowska, sekretarz dyktand, trwają rozmowy ze sponsorami, prace korektorskie, pisanie scenariuszy, załatwianie spraw niezbędnych i tych nie do załatwienia. Mnóstwo czasu pochłaniają drobiazgi, od których w istocie zależy dyktando — ważne wydarzenie na mapie naszego miasta..

Dyktando 2016 było upominkiem z okazji 90 urodzin „miasta z morza” i zyskało partnerów z Rady Miasta i Gdyńskiej Strefy Kultury, a dzięki temu można było rozszerzyć dotychczasową grupę uczestników 55+ o kategorię 16+ i po raz pierwszy wyłonić arcymistrza ortografii polskiej.

29 maja br. w Parku Naukowo-Technologicznym już o 9.30 pojawili się pierwsi odważni. Losowanie numerów kodów rozpoczęło się o 10.00, ortograficzna klasówka ruszyła o 11.11,a dyktowania tekstu pt. „Poloneza czas zacząć” podjął się reżyser teatralny i dyrektor Teatru Miejskiego Krzysztof Babicki. Warunki klimatyzowanej i nagłośnionej sali widowiskowej sprzyjały najwyraźniej pisaniu, bo już po 40 minutach I część spotkania z polską ortografią zakończyła się.

Jak co roku uroczystość ogłoszenia wyników zapowiedzianą na 16.11 przygotowała gdyńska YMCA.

Do tradycji naszych dyktand należy wręczanie zwycięzcom oryginalnych pucharów, wiecznych piór, słowników poprawnej polszczyzny oraz upominków od władz miasta i sponsorów. Ponadto każdy uczestnik otrzymuje certyfikat udziału w dyktandzie, tekst dyktanda i komentarz wyjaśniający pisownię wybranych wyrazów.

Publiczność bardzo żywiołowo reagowała na decyzje jury, ale najgorętsze brawa otrzymał 11-letni Maksymilian Kempa, mistrz ortografii gdyńskich szkół podstawowych.

Kiedy opadną emocje, minie chwilowy zawrót głowy zawiedzionych ambicji lub nieoczekiwanych zwycięstw, przyjdzie czas na refleksję i konstatację, że najważniejsze jest to, że mogliśmy się spotkać w międzypokoleniowym gronie i zademonstrować swoją znajomość ojczystego języka, że pokazaliśmy, jak umiemy cieszyć się, wzruszać i współpracować.

Taki jest rzeczy porządek, że już za rok, koniecznie w maju spotkamy się, by udowodnić sobie, że możemy być mistrzami, a nawet arcymistrzami polskiej ortografii.

Zatem do zobaczenia w …maju!

Elżbieta Wierszko

rzecznik gdyńskich dyktand

 

 

 

===============================================================

 

Gorąco zachęcamy do kolejnego wyzwania wpisanego w kalendarz urodzinowych wydarzeń naszego miasta.  Dyktando urodzinowe A.D. 2016 jest pretekstem do dobrej umysłowej zabawy, a wyniki znane są jedynie piszącemu dyktando, no chyba że zostanie się mistrzem czy wicemistrzem ortografii 😉

plakat dyktando.cdr

Zapisy – przyjmowane do 25 maja 2016

• telefonicznie: 620 31 15; 607 379 404
• osobiście w sekretariacie gdyńskiej YMCA ul. Żeromskiego 26 w godzinach 9.00 — 19.00 (codziennie oprócz sobót, niedziel i dni świątecznych)
• wysyłając e-mail: dyktando@gdynia.ymca.pl – w e-mailu należy podać: imię i nazwisko, rok urodzenia i adres lub nr telefonu.

 

Konsultacje dla uczestników
Spotkania przypominające zasady polskiej ortografii i interpunkcji — w siedzibie gdyńskiej YMCA odbędą się w dniach:  22, 29 kwietnia, 6, 13, 20 maja 2016. Konsultacje odbywają w godz. 15.15 — 17.15.

 

 

Wielkie serce cenimy najbardziej!

Gdyńskie dyktando stało się już tradycją. W tym roku, gdynianie po raz dwunasty zasiądą do ortograficznej klasówki. Tegoroczne dyktando wraz życzeniami dedykujemy pięknej Gdyni, bo to przecież jej urodziny!.

Ortograficznym potyczkom partnerują nasi mili sponsorzy. Serdecznie dziękujemy za to, że są z nami: Anna Zaremba prezes Stowarzyszenia Strefa Kultury; Eugenia Ciesielska sponsor prywatny; „Kartex” S.C.; Kwiaciarnia Gdyńska; Korporacja Admir Taxi Gdynia; Cafe Księgarnia Vademecum; firma Ziaja i KSERO Serwis.

 

loga jubileuszowe-samo-01

 

 

Pozostajemy z wyrazami sympatii.

Organizatorzy

 

REGULAMIN DYKTANDA AD 2016