Makieta ORP Błyskawica

Opublikowany : 21.06.2016 r.

Rotary Club oraz Lions Club zapraszają na uroczystość odsłonięcia makiety ORP Błyskawica z brązu w skali 1:50, która odbędzie się w dniu 26 czerwca 2016 r. (niedziela) o godz. 10:45, na Skwerze Kościuszki w Gdyni, w sąsiedztwie cumowania okrętu.

Klub Rotary International Gdańsk – Sopot – Gdynia od 2012 roku realizuje program dla osób niewidomych „Pomóżmy Zobaczyć Świat Rękoma” polegający na budowie makiet z brązu najbardziej znanych zabytków historycznych Trójmiasta. Celem projektu jest zmniejszanie barier wynikających z niepełnosprawności oraz zaprezentowanie jednej z charakterystycznych wizytówek Gdyni – ORP Błyskawicy. Ten zabytkowy niszczyciel typu „Grom” zbudowany został dla Marynarki Wojennej w latach 1935 – 1937 przez angielską stocznię Samuela Whit´a w Cowes. Był wówczas jednym z najnowocześniejszych i najlepszych okrętów na świecie. Uczestniczył w II wojnie światowej, od jej początku do samego końca. Nazywanyn był „Lucky ship”, gdyż ze wszystkich akcji bojowych zawsze wychodził zwycięsko. Za swoje zasługi odznaczony został m.in. Złotym Krzyżem Virtuti Militari, Medalem „Pro marin ostro”, Medalem „Pro Memoria”, Medalem „Maritime Heritage Award”.

blysk1

Wykonawcy realizujący projekt:

  • odlew z brązu – pracownia artystyczna wybitnego rzeźbiarza Stanisława Wysockiego i jego syna Michała z Wrocławia
  • dostawca granitu – Finnstone Sp. z o.o.
  • postument – Stalkone Sp. z o.o.
  • zakład kamieniarski – SLAB S.C. Kazimierz Hopa, Wacław Hopa
  • pokrywa z poliwęglanu – Euroeksport Sp. z o.o.

Projekt został sfinansowany przez Rotary Club Gdynia, Rotary Club Gdańsk – Sopot – Gdynia oraz Lions Club Gdynia ze środków własnych klubów oraz dzięki wsparciu firm i osób prywatnych. Szczególny udział finansowy i organizacyjny przy realizacji przedsięwzięcia znajduje się po stronie Miasta Gdyni. Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek od początku wspierał pomysł budowy miniatury okrętu, w ten sposób umacniając wizerunek miasta likwidującego bariery społeczne i kultywującego historię.